Ogrodowe altanki z grillem lub kominkiem

Ogród, czy też działka, to doskonałe miejsce na letni, weekendowy wypoczynek na świeżym powietrzu. Jeśli działka, która posiadamy nie posiada odpowiedniej powierzchni, by można było wybudować na niej domek letniskowy, a namiot lub pawilon ogrodowy nie jest spełnieniem naszych marzeń, możemy postawić na niej altankę ogrodową.

W zależności od rodzaju, możemy wyposażyć ogród w altankę gospodarczą, w której będziemy mogli przechowywać narzędzia lub altankę wyłącznie w celach rekreacyjnych. Najbardziej stylowe są oczywiście drewniane altanki różnej wielkości. Taki element architektury ogrodowej możemy zbudować sami lub zakupić gotowe projekty.

By zapewnić komfort użytkowania altanki, trzeba wykonać pod nią betonowy fundament z szalunkiem z desek i zbrojeniem z prętów. Istotna jest także odpowiednia izolacja fundamentów. Dopiero na tak przygotowanym podłożu można ustawiać konstrukcję.

Jeśli jesteśmy zagorzałymi fanami grillowania, a nie mamy ochoty na każdorazowe ustawiania grilla, możemy zakupić altankę z zamontowanym na stałe grillem lub kominkiem. W takiej sytuacji koniecznością jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie drewnianej konstrukcji, najlepiej preparatami uodporniającymi materiał ten na działanie ognia i okolic, w której znajduje się źródło ognia. Dobrze jest, w takiej altance wykonać kamienną podłogę.

Grille lub kominki do altanki wykonuje się zazwyczaj z kamienia i elementów metalowych, które są odporne na działanie wysokiej temperatury i nie są palne. Jednak bardziej stylowo i naturalnie wyglądają te wykonane z naturalnych materiałów. Drewno doskonale komponuje się z kamieniem i tworzy nie tylko funkcjonale, ale także niezwykle urokliwe konstrukcje.

W altance takiej konieczne jest także zapewnienie prawidłowej wentylacji i odpowiedniego ujścia dla dymu z kominka. Grill lub kominek zwykle umieszcza się naprzeciw lub wejścia do altany, na tylniej jej ścianie. Część konstrukcji znajduje się pod dachem, a część wychodzi poza jej powierzchnię. Pozostałe ściany nie są w ogóle zabudowane, by zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.